ANASAYFA HABER ARA ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI

Tarih 12.Temmuz.2012, 11:30 Editör

6098 SAYILI BORÇLAR KANUNU MADDESİ
6102 SAYILI TTK KANUNU MADDESİ

            Bilindiği gibi yeni çıkarılan kanunlarla hayatımızda alışık olmadığımız değişiklikler meydana geliyor. Bunlar kurumumuzu, işleyişimizi ve ortaklarımızı önemli ölçüde etkileyen 6098 sayılı borçlar kanunu ile 6102 sayılı Türk Ticaret Kanundur. Her iki kanunda kesimimizi ilgilendirmektedir. Bugün bu kanunların kefil olacakları, kefil bulacakları ilgilendiren bölümünden bahsetmek istiyorum. Borçlar kanununun onbeşinci kefalet sözleşmesi bölümü içerisinde yer alan 584.maddesi (eşlerden biri mahkemece verilmiş bir ayrılık kararı olmadıkça veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı doğmadıkça ancak diğerinin yazılı rızasıyla kefil olabilir. Bu rızanın sözleşmenin kurulmasından önce veya en geç kurulması anında verilmiş olması şarttır) ibaresi bu güne kadar kefalet işlemlerinde olmayan bu değişiklik özellikle kefil bulmakta sıkıntı çeken esnafımız birde eşlerini razı etmekle karşı karşıya bırakmıştır. Bu durum kurumumuzu ve kredi kullanan esnaf ve sanatkarımızı zor durumda bırakmaktadır. Burada kefil olandan istenen eş rızasının borçlanandan istenmemesi de ayrıca gariptir. İnsanlardan borçlanırken eşlerinin rızası aranmazken kefil olacakları zaman aranması zaten kefil bulmakta sıkıntı çeken esnaf ve sanatkarımızın finansa ulaşmasın önüne ciddi bir bent koymuş bulunmaktadır. Henüz yeterince gelişmemiş kefalet müesseslerinden ve krediye garantör olacak kurumlardan yoksun olan esnaf ve sanatkar bu işten ciddi manada etkilenmektedir. Yapılan bu düzenlemenin bir kanun olması neticesinde uygulayıcılara yani bizlere bir inisiyatif alanı bırakmayan bu uygulamadan en azından esnafımızın az etkilenmesi adına Kooperatiflerin hizmetlerini akamete uğratmadan devam ettirebilmeleri adına  kooperatiflerdeki takip oranı sisteminden  vazgeçilerek yerine kişisel kredibiliteyi önceleyen bir düzene geçilmelidir. Aksi takdirde kooperatifler ya kredi verecek esnaf bulamayarak ya da verdiği krediyi tahsil etme imkânı bulamayarak çalışamaz hale gelecektir. Fiili durum böyle gözükmektedir. O nedenle bu yasayla hayatımıza giren köklü değişiklikleri piyasanın ve muhataplarının sindirebilmesi için yeni bir takım çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz ve umuyoruz ki bu problemimize bir çözüm oluşturulacaktır.

            Kendi kaynaklarımızdan kullandırdığımız fon kredisi ve faizsiz kredimizle ilgili yeni bir düzenleme yapmak için çalışıyoruz. Nevarki kefillerle ilgili madde her şartta bizi sınırlıyor. İnşallah mahdutta olsa bir kolaylık sağlamak istiyoruz. Bu yapıldığında ortaklarımıza ayrıca duyurulacaktır.

Diğer yandan kooperatifimiz; yakından bildiğiniz gibi hizmetlerine kesintisiz olarak devam etmektedir. Hali hazırda kullandırmış olduğumuz toplam işletme kredisi miktarımız 18.097.000.-TL dir. Bu gün itibari ile plasmanımız ise 19.250.000.-TL ye ulaşmış bulunmaktadır. Kendi kaynağımızdan verdiğimiz Faizsiz kredimiz (toplamda 1.710.250.-TL) yılbaşından itibaren 474.500.-TL; ve yine verilen Fon kredimizde (toplamda 9.466.300.-TL.) yılbaşından itibaren ise 1.090.100.-TL rakama ulaşarak esnaf ve sanatkârımıza kooperatifimizin kendi imkânları ile destek olmaya çalışılmaktadır. Biz esnaf ve sanatkarımıza elimizden gelen desteği vermek gayretinde olsak bile bazı aşamadığımız hususlar vardır ki bunlar bankaların dayattığı kurallar ve biraz öncede bahsettiğimiz yasalar yönetmelikler elimizi bağlamaktadır.

O nedenle esnaf ve sanatkarımıza  her defasında ifade ettiğimiz gibi bir kez daha tekrarında fayda mülaha ettiğimiz husus ödemelerine dikkat etmeleridir. Maalesef mali sicil elektronik ortam sebebiyle bütün finansal sisteme de gözükmekte bu da esnaf   yeni kredilendirme yapılırken  ciddi sıkıntılar oluşturmaktadır.

           Esnaf ve sanatkar maalesef uzun zamandan beri bir geriye gidişle karşı karşıyadır. Ülkemiz genel ekonomik değerlendirmelerde yukarıya çıkmış olsa da gayri safi milli hâsılamız her ne kadar yükselse de bu artan hâsıladan esnafın sanatkârın özellikle bazı sektörlerde yeterince istifade edemedi. Değişen ticari gelişmelere göre kendisi yenileme imkânı bulamadığı aşikardır.

O sebeple çok yoğun bir istihdam alanı oluşturan kesimimiz tedrici olarak yeni alanlara geçişi temin edilebilmelidir şeklinde konuştu.

Bu haber 1416 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

TOKAT

AHİLİK HAFTASI PROGRAMI

AHİLİK HAFTASI PROGRAMI 18-24 EYLÜL AHİLİK HAFTASI PROGRAMI

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

ANKET

Neden Esnaf Oldunuz?

Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Sitenin tüm hakkı S.S. Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 'ne aittir.
Bu site en iyi kalitede 1024x768 çözünürlük,IE5.5 ve üzeri ile görüntülenebilir.
Bu Site bir
TOKAT KK Yapımıdır. Teşekkürler MyDesign
www.tokatburada.com | http://www.tokatesnaf.com