ANASAYFA HABER ARA ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
EŞ MUAVAFAKATI KALKTI ve 25.000,-'in ÜZERİNDEKİ ORANLARA UYGULANAN FARKLI FAİZ ORANI UYGULAMASINADA SON VERİLDİ

EŞ MUAVAFAKATI KALKTI ve 25.000,-'in ÜZERİNDEKİ ORANLARA UYGULANAN FARKLI FAİZ ORANI UYGULAMASINADA SON VERİLDİ

Tarih 29.Nisan.2013, 08:56 Editör

25.000.-¨’nin üzerindeki oranlara uygulanan farklı faiz oranı uygulamasınada son verilmiş ve kefil eşlerin'den istenen eş muavafakatı kaldırıldı...

http://www.tokatesnaf.org.tr/resimyukle/reshims/20130429_58_8360864520.JPG

Sayın basın mensupları davetimize icabet ettiğiniz için sizlere ve şahıslarınızda yazılı ve görsel medyamıza teşekkür ederek basın toplantımıza başlamak istiyorum. Kooperatifimiz görev dönemimiz içerisinde bildiğiniz gibi her zaman kesintisiz hizmetlerini sürdüre gelmiş bu günde aracısız kesintisiz ortaklarına finans başta olmak üzere çalışmalarını devam ettirmekte ve ortaklarımızın dertlerine merhem olma gayretindedir. Geçtiğimiz Genel Kurulumuzda da ifade ettiğimiz Borçlar Kanunuyla hayatımıza giren ve esnaf ve sanatkarı ciddi sıkıntıya sevkeden kefaletlerde eş rızasını zorunlu kılan 584.Madde Esnaflarımızın, Kooperatiflerimizin ve Üst Kuruluşlarımızın ısrarlı çaba ve gayretleriyle Bakanlık ve Milletvekilleri düzeyinde yapılan çalışmalar nihayet hedefine ulaşmış ve “6455 SAYILI GÜMRÜK KANUNU İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN, 11 NİSAN 2013 TARİH VE 28615 SAYILI RESMİ GAZETEDE YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİR.”

 

Söz konusu kanunun 77.maddesiyle Türk borçlar kanununun 584. Maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Ticaret siciline kayıtlı ticari işletmenin sahibi veya ticaret şirketinin ortak yada yöneticisi tarafından işletme veya şirketle ilgili olarak verilecek kefaletler, mesleki faaliyetleri ile ilgili olarak esnaf sanatkar siciline kayıtlı esnaf ve sanatkarlar tarafından verilecek kefaletler, 27.12.2006 tarihli ve 5570 sayılı Kamu Sermayeli Bankalar Tarafından Yürütülen Faiz Destekli Kredi Kullandırılmasına Dair Kanun kapsamında kullandırılacak kredilerde verilecek kefaletler ile tarım satış ve esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri ile kamu kurumu ve kuruluşlarınca  kooperatif ortaklarına kullandırılacak kredilerde verilecek kefaletler için eşin rızası aranmaz"

Buna göre bundan böyle ortaklarımızdan kefaletlerde eş rızası aranmayacaktır. Bir başka paylaşmak istediğimiz müjde de gene daha önceden çeşitli vesileler ile dile getirdiğimiz kullanmış olduğumuz kredilerde 25.000.-¨’nin üzerindeki oranlara uygulanan farklı faiz oranı uygulamasınada son verilmiş, bu uygulamada bir yıllık vadelerde %5, bir yılı aşan vadelerde ise %6 olarak uygulanacaktır. İnşallah kısa zaman içinde  yapılan kesintilerde  ve mevcut faiz oranlarında da esnaf  ve sanatkar lehine  değişiklikler beklemekteyiz. Bunların müjdelerini de sizlerle paylaşmak arzumuzuda ifade etmek istiyorum.

Elbette esnaf ve sanatkârın tek sıkıntısı bu değildir. Değişen ve gelişen perakende sektöründe bizler kendimizi yenileme imkanı yeterince bulamadık, müşteri eğilimlerini zamanında algılayamadık, bizim yaptığımız işlere uzunca bir zamandan beridir dev tröstler, büyük sermaye grupları el attı. Bizler mütevazi sermayelerimizle bunlarla baş edemedik. Bugünde hala süreç aleyhimize işlemeye devam ediyor. Avmler ve e-ticaretle her gecen gün ekmeğimiz küçülüyor maalesef.

Ben taleplerimize karşı olumlu cevaplar vererek bu çalışmayı başlatıp nihayetlendiren başta Sayın Bakanımız Hayati Yazıcı Bey olmak üzere Milletvekillerimize, ekonomiden sorumlu büyüklerimize ve emeği gecen herkese teşekkür ediyor ve buradan esnafımıza bundan böyle eş muvafakati istenmeden, eskiden olduğu gibi kefillik işlemlerinin yürüyeceğini müjdeliyor; başta fedakâr, cefakâr esnaf ve sanatkâr kitlesi olmak üzere bizi izleyen, takip eden herkese saygılar sunuyorum. 16.04.2013

Bu haber 1691 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

TOKAT

AHİLİK HAFTASI PROGRAMI

AHİLİK HAFTASI PROGRAMI 18-24 EYLÜL AHİLİK HAFTASI PROGRAMI

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

ANKET

Neden Esnaf Oldunuz?

Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Sitenin tüm hakkı S.S. Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 'ne aittir.
Bu site en iyi kalitede 1024x768 çözünürlük,IE5.5 ve üzeri ile görüntülenebilir.
Bu Site bir
TOKAT KK Yapımıdır. Teşekkürler MyDesign
www.tokatburada.com | http://www.tokatesnaf.com