ANASAYFA HABER ARA ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Yeniden Yapılandırma

Yeniden Yapılandırma

Tarih 29.Eylül.2014, 09:48 Editör

Takipte ve icrada olan ortak ve kefiller için yeniden yapılandırma hakkında basın açıklaması.

BASIN AÇIKLAMASI

 

Değerli basın mensupları, Kooperatifimizin çok kıymetli ortakları, Esnaf Sanatkar kardeşlerim. Ödeme güçlüğüne düşen ortaklarımızdan gelen talepler doğrultusunda Kooperatiflerimizin, Bölge Birliklerimizin taleplerine Merkez Birliğimiz bir yeniden yapılandırma çalışması yaparak, tüm ülke genelinde bir ödeme kolaylığı sağlamıştır.

24 Eylül 2014 Çarşamba günü Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanımız Nurettin CANİKLİ kamuoyuna açıkladığı bu çalışmanın detayları izah etmek üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Buna göre Hükümetin yaptığı çalışmayla yüce mecliste kabul ettirerek  kamuoyuna daha önce duyurulan ve kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeyi içeren “6552 sayılı iş kanunu ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması ile bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına dair kanun” 11 Eylül 2014 tarih ve 29116 sayılı (mükerrer) resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş olup, söz konusu Kanunla Esnaf ve Sanatkarımızın kamuya olan borçlarınada ödeme kolaylığı sağlamıştır.

 

İlgili Kanun kapsamında borçlarına ödeme kolaylığı sağlanan Esnaf ve Sanatkarlarımızda, Kooperatiflerimiz takibinde bulunan kredi borçlarına da kolaylık sağlanması hususunda yoğun bir beklenti oluşmuş ve bu hususta gerekli yazılı gerekse sözlü olarak çok sayıda talepte bulunulmuştur.

 

Kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin düzenlemenin yürürlüğe girmesi ve gerek Merkez Birliğimize gerek Bölge Birliklerimize gerekse Kooperatiflerimize iletilen taleplerin giderek artması, Kooperatifimiz ortağı Esnaf ve Sanatkarlarımızın takipteki borçlarına, ödeme kolaylığı sağlanması için bir düzenleme yapılmasını zorunlu hale getirmiştir.

 

Merkez Birliğimizce yapılan ve Kooperatiflerimizce uygulanacak düzenleme ile Kooperatif ortağı Esnaf ve Sanatkarlarımıza, gecikme faizleri nedeniyle artan borçlarını ödeyebilme imkanı sağlamak amaçlanmıştır.

 

24 Eylül 2014 tarihi itibariyle Merkez Birliğimiz uygulamaya konan bu düzenlemeye göre;

a-) Kredi borcu 30 Nisan 2014 tarihinden (bu tarih dahil) önce Kooperatif takibine intikal eden (icra takibi başlatılmış olsun veya olmasın) ortakların 31 Ekim 2014 Cuma günü mesai bitimine kadar kooperatife başvurmaları halinde;

                                                                                                        

Kooperatif takibindeki asıl alacak tutarına (Bankaca kooperatif blokeli ve mevduat hesaplarından alınan tutarlar, icra masrafları vs.) hiçbir gecikme faizi hesabı yapılmayacak olup;

 

1-     Borç tutarı defaten ödenmek istendiği takdirde faizsiz tahsil edilecektir.

 

2-     Borcun 6 ay’a kadar taksitlendirilmesi talep edildiği takdirde, asıl alacak tutarına taahhüt tarihinden itibaren %6 faiz oranı üzerinden 6 aylık basit faiz  hesaplanacak ve asıl alacak tutarı ile hesaplanan faiz tutarı toplamı (yapılandırmaya esas borç tutarı) 6 eşit taksitte tahsil edilecektir.

 

3-       Borcun 12 ay’a kadar taksitlendirilmesi talep edildiği takdirde, asıl alacak tutarına taahhüt tarihinden itibaren %12 faiz oranı üzerinden 12 aylık basit faiz  hesaplanacak ve asıl alacak tutarı ile hesaplanan faiz tutarı toplamı (yapılandırmaya esas borç tutarı) 12 eşit taksitte tahsil edilecektir.

 

4-     Borcun 18 ay’a kadar taksitlendirilmesi talep edildiği takdirde, asıl alacak tutarına taahhüt tarihinden itibaren %18 faiz oranı üzerinden 18 aylık basit faiz  hesaplanacak ve asıl alacak tutarı ile hesaplanan faiz tutarı toplamı (yapılandırmaya esas borç tutarı) 18 eşit taksitte tahsil edilecektir.

 

b-) Kredi borcu, 01 Mayıs 2014 (bu tarih dahil)-24 Eylül 2014 ( bu tarih hariç ) tarihleri arasında kooperatif takibine intikal eden ( icra takibi başlatılmış olsun veya olmasın) ortaklar ise yapılandırmanın defaten ödemeye ilişkin 1’inci maddesindeki düzenlemeden faydalanabilecek olup, talep edenlerin takibe intikal eden asıl alacak tutarını (bankaca kooperatif blokeli ve mevduat hesaplarından alınan tutarlar, icra masraflar vs.) başvuru süresi içerisinde (24 Eylül 2014-31 Ekim 2014 tarihleri arasında) defaten ödemeleri durumunda kendilerinden herhangi bir gecikme faizi tahsil edilmeyecektir.

 

Bu yapılandırmadan Türkiye genelinde takriben 91 bin borçlu 130 bin kefil olmak üzere toplamda 221 bin kişinin faydalanacağı değerlendirilmektedir. Tokat Kooperatifinde ise potansiyel olarak 247 kişi borçlu 294 Kefil  olmak üzere 541 Kişinin kendileri talep ettiği taktirde istifade edebileceği hesaplanmıştır.

 

            Defaten ödemelerde bu güne kadar yapılan yeniden yapılandırmaların borçlular açısından en avantajlısı olduğu görülmektedir. Borçlu ortaklarımızın bu avantajı değerlendirmeleri gereğinin altını çizmek istiyorum.ortaklarımızın bu uygulamadan faydalana bilmeleri için gerekli hususlar ise şunlardır.

 

1-     Yapılandırma talebi ortaklardan yazılı olarak alınacaktır.

2-     Kooperatif gerekli görüldüğünde icra nezdinde taahhüt alabilecektir.

3-     Yapılandırmaya esas tutar; Kooperatifin asıl alacağı olan tutar olup, bankaca kooperatifin blokeli ve/veya mevduat hesaplarından alınan tutarlar ile icra masrafları ve sair masraflardan oluşmaktadır.

4-     Rehinli veya haczedilen menkul ve gayrimenkullerde satış istenmiş veya bu aşamaya gelinmiş ise yada borca karşılık araçlarda yakalama gerçekleşmiş ise taksitlendirme işlemleri icra nezdinde taahhüt alma kaydıyla yapılacak ve haciz veya satış işleminden vazgeçilecektir.

5-     Taksitlendirme yapılan alacaklarda iki taksit üst üste ödenmediği taktirde yapılandırma işlemi iptal edilecek ve borcun tahsiline yapılandırma kapsamı dışında geçerli uygulama dahilinde devam edilecektir.

6-     Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca da uygun görülen bu düzenleme yukarıda belirtilen süre ve şartlar dahilinde uygulanacaktır. Yazılı talep olmaksızın yada 31 Ekim 2014 tarihinden sonraki talepler değerlendirilemeyecektir. İlgili ortaklarımızın ivedilikle Kooperatifimize uğrayarak durumlarına uygun yapılandırmadan faydalanmaları menfaatleri icabıdır.

 

İlgili arkadaşlarımızın bu fırsatı değerlendirmeleri bizimde Kooperatif olarak arzumuzdur. Kooperatifimize geçerli sürede başvuran herkese elden gelen her türlü imkan sonuna kadar kullanılacaktır.

 

Bu duygularla bu yeniden yapılandırma başta faydalanacak ortaklar ve kefilleri olmak üzere camiamıza hayırlı olmasını diliyor, saygılar sunuyoruz.26.09.2014

 

                            

S.S.Tokat Esnaf ve Sanatkârlar
Kredi ve Kefalet Kooperatifi
Başkanı
Ahmet Hamdi AYDOĞAN

 

Bu haber 4353 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

TOKAT

AHİLİK HAFTASI PROGRAMI

AHİLİK HAFTASI PROGRAMI 18-24 EYLÜL AHİLİK HAFTASI PROGRAMI

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

ANKET

Neden Esnaf Oldunuz?

Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Sitenin tüm hakkı S.S. Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 'ne aittir.
Bu site en iyi kalitede 1024x768 çözünürlük,IE5.5 ve üzeri ile görüntülenebilir.
Bu Site bir
TOKAT KK Yapımıdır. Teşekkürler MyDesign
www.tokatburada.com | http://www.tokatesnaf.com