ANASAYFA HABER ARA ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
BU MİLLETİN YÜREĞİ DAHA FAZLA YANMASIN

BU MİLLETİN YÜREĞİ DAHA FAZLA YANMASIN

Tarih 27.Ağustos.2009, 10:34 Editör

Başkanımız Ahmet Hamdi Aydoğan, Kürt Açılımı olarak ta ifade edilen Demokratik Açılım Paketi hakkındaki düşüncelerini açıkladı.

      Bu mevzunun yıllardan beri kanayan bir yara olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Kooperatif Başkanımız Ahmet Hamdi Aydoğan, yaklaşık 25 yılı geçen bir süredir bu memlekette anaların ağladığını, şehit cenazelerinin olduğunu ve milletçe yüreklerin yandığını ifade etti. Geçmiş itibari ile inanışlar ve yaşayışlar itibari ile birbirinden ayrısı gayrisi olmayan bir insanlar topluluğu olarak ifade ettiği Türk ve Kürt vatandaşların, binlerce yıl birlikte yaşamış olmalarının bunun en büyük örneği olduğunu dile getiren Aydoğan, sözlerine şöyle devam etti;

 

      “Biz bu birlikteliklerimizle dünyaya örnek bir toplumuz. Yıllardan bu yana çok köklü tarihimiz içerisinde de buna benzer sıkıntılar yaşamışız maalesef. Ama son dönemlerde belki bir takım hassasiyetlerin göz ardı edilmesi ve bir takım provokatörlerin olayı kaşıması neticesinde, bu milletin, bu coğrafyanın, devletimizin düşmanları, iç ve dış bir takım mihrapların gerek teşviki, gerek provokatif eylemleri, gerekte istismar edeceklerini düşündükleri konuları sınırsızca istismar etmesiyle maalesef bir PKK belasıyla karşı karşıya kaldık.”

 

TERÖR YÜZÜNDEN BU ÜLKE GERİ KALDI

 

      PKK belası iki cümlede söyleyip kolayca geçtiğimiz kadar kolayca söylenip geçilmeyecek bir bela elbette. Hepimiz biliyoruz, bu bela binlerce şehide mal oldu. Milyarlarca dolar bu ülkenin kaynağına mal oldu. Bu Ülkede yatırım imkânlarının sabote edilmesiyle, modern dünyada daha önde, daha ilerde bir yerde olmamız gerekirken; terör denen bu bela ile uğraşmamız yüzünden bugün olmamız gereken noktadan çok uzağız. Maalesef  bu Ülke; bu yüzden çok geride. Öyleyse biz de önümüzdeki asrın Türk asrı olması için öncelikle bu iç barışın temini ve tesisi hususunda yapılması gereken ne varsa yapmalıyız.

 

ARTIK ŞEHİT CENAZESİ GÖRMEK İSTEMİYORUZ

 

      Tabii bu işi yaparken mutlaka ve mutlaka tarafların incitilmemesi gerekmektedir. Şehit aileleri incitilmemeli, bu milletin hassasiyetlerine dokunulmamalı ama bu problemde mutlaka çözülmelidir. Biz artık şehit cenazesi görmek istemiyoruz. Biz artık; akşam yatan annelerin acaba çocuğumdan ne haber gelecek diye veyahut çalan bir telefondan acaba üzücü bir haber mi duyacağım diye endişeler duymasını istemiyor, bunların en yakın zamanda izole edilmesini istiyoruz.

 

BU ÇOK ZOR BİR SÜREÇTİR

 

      Bu süreç çok zor bir süreç elbette ki. Bu süreç çok yüreği yanan insan olan bir süreç. Elbette ki bu süreç; çok dikkatli yürütülmesi gereken, çok dikkatli adımlar atılması gereken bir süreç. Ama biz, son 25–30 yıl içinde şunu gördük ki, bugüne kadarki izlediğimiz yöntemlerle bu problem çözülemedi. Biz ilk Şemdinli Eruh baskınında, devletin yetkililerinin çıkıp üç beş tane çapulcu diye beyanat verdiğini çok iyi hatırlıyoruz. Üç beş tane çapulcuyu maalesef devlet 25-30 yılda dizginleyip, bertaraf edemedi, bunu herkes gördü. Ondan sonrada demin bahsettiğimiz bu devletin kaynağı olan, serveti olan milyarlarca dolar, zayi oldu. Bırakın parayı pulu, bir tanesinin tüyüne değmeyecek İmralı’da ki caninin kışkırtmasıyla, bu millet maalesef şehitler verdi. İnşallah bu süreç çok dikkatli ve el birliğiyle, herkesin el atmasıyla, omuz vermesiyle ilerleyebileceğini düşündüğümüz bir süreç olacaktır.


BU PROBLEMİ KENDİMİZ ÇÖZMELİYİZ

 

      Biz bu problemimizi kendimiz çözmek zorundayız. Bu problem bu Ülkenin ileriye doğru sıçramasındaki en büyük engeldir. Bugün itibari ile de böyle, son 25–30 yıl itibari ile de böyledir. Bu hepimizin, her kesimin tespit ettiği bir gerçektir. İstismar edilmiş Güneydoğumuzda, bu hain PKK’ya taraf olmayan karşısında duran bunu düşman olarak gören milyonlarca vatan evladı vardır ve onlar bizim kardeşimizdir.

 

      Bizi Kürt, Türk, Alevi, Sünni, Çerkez diye hep bölmeye çalıştılar. Emperyalist güçlerin bir şeyleri kaşımak istedikleri zaman başvurdukları yöntem her zaman budur. Sadece bizde değil bütün dünyada da başvuruyorlar bunlara. Biz, ABD haindir, bize şöyle yapıyor, böyle yapıyor demekle çözemeyiz bu meseleleri. İsrail böyle böyle demekle çözemeyiz problemleri. Biz kendimiz bu oyunların farkına vararak, kendimiz bu oyunları çözerek bir şeylere ulaşabiliriz ancak. Dışarıdaki düşmanın vazifesi bu değil midir zaten? Seni bir şekilde birbirine düşürecek ki başka alanlarda önüne çıkamayasın, onunla yarış edemeyesin.

 

      Sözün özü, Türkiye’de böyle bir problem gerçekten de vardır. Yok demek sadece kafamızı kuma gömmektir. Ben bu süreç için herkesin elinden geleni yapmasını istiyorum. Ama dediğimiz gibi devletin üniter yapısına dokunulmadan, milletin hassasiyetlerine zarar vermeden… Bu devletin tekrar eski gücüne, tekrar dünyaya adalet dağıttığı, nizam verdiği geçmişteki günlerine dönmesi adına herkesin katkı koyması gerektiğini düşünüyorum.”

Bu haber 2972 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

AYIN AHİSİ

Ayın Ahisi

Ayın Ahisi Bu Ayın Ahisi SAMİ KAYA

Bu ayın Ahisi

Bu ayın Ahisi Ayın Ahisi GÜNGÖR KAYA

ANKET

Neden Esnaf Oldunuz?

Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Sitenin tüm hakkı S.S. Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 'ne aittir.
Bu site en iyi kalitede 1024x768 çözünürlük,IE5.5 ve üzeri ile görüntülenebilir.
Bu Site bir
TOKAT KK Yapımıdır. Teşekkürler MyDesign
www.tokatburada.com | http://www.tokatesnaf.com