ANASAYFA HABER ARA ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Esnafa vergi muafiyeti ve kredi desteği geliyor

Esnafa vergi muafiyeti ve kredi desteği geliyor

Tarih 26.Nisan.2010, 17:28 Editör

Başbakan "Esnafa kredi imkânları kolaylaşacak, bazı meslek kolları vergiden muaf olacak" dedi Başbakan Tayyip Erdoğan, esnafla ilgili yapılan ilk ve en kapsamlı çalışmayı kamuoyuna açıkladı.

Esnaf ve Sanatkarlara Destek Strateji Belgesi ve Eylem Planı adını taşıyan pakete göre, Halk Bankası kredi imkanlarını kolaylaştıracak. Banka, faiz ödemeleri konusunda esnafa destek vermeye devam edecek. Meslek kolları için 'vergiden muaf esnaf belgesi' uygulaması getirilecek. Küçük sanayi sitelerinin yapımında TOKİ'nin imkanları kullanılacak. Esnafın kamu ihalelerine katılması kolaylaştırılacak. Projenin 8 milyon kişiyi ilgilendirdiğini belirten Başbakan Erdoğan, esnaf ve sanatkârın yeni dönemde bir araya gelerek güçbirliği yapmasını istedi. İşsizlik probleminin Türkiye'de yapısal değil, sanal bir mesele olduğunu kaydeden Başbakan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne de göndermede bulundu: "Şayet siz TOBB olarak Anadolu'da bunu çözmezseniz, biz sanayi ve ticaret odalarıyla kendimiz görüşürüz."

BAKAN YILMAZ DA KATILDI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın koordinasyonunda hazırlanan 'Esnaf ve Sanatkârlar Değişim, Dönüşüm ve Destek (3D) Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nın (ESDEP) tanıtımını yaptı. İstanbul Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde düzenlenen toplantıya Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Dış Ticaret'ten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma Bakanı Ömer Dinçer ve GAP'tan sorumlu Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ile esnaf birliklerinin yöneticileri katıldı. Burada konuşan Başbakan Erdoğan, dünyada hızlı bir değişim yaşandığını, bu süreçte esnaf ve sanatkârın da değişime ayak uydurması gerektiğini belirtti. Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinin özellikle bu grupları değişime zorladığını kaydederken, bu kapsamda Sanayi Bakanlığı, ilgili kamu kurumları, meslek kuruluşları, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla, ESDEP'i hazırladıklarını ifade etti.
Erdoğan, projeyle ilgili olarak, "Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, bugüne kadar esnafla ilgili yapılan ilk ve en kapsamlı çalışmaya imza attık." dedi. Küresel krizi en az zararla atlattıklarını belirterek, 2010 ve 2011'de dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında yer alacakları öngörüsünde bulunan Başbakan, 2009 yılında dünya ticaret hacmi daralırken, Türkiye'nin doğu ve güneyindeki 22 ülkeyle ticaretini ortalama yüzde 100 artırma başarısını gösterdiğini söyledi. Erdoğan, ekonomiye ilişkin de, "Ekonomiyi göstergelerden, grafiklerden, dijital ekranlardan değil, sokaktan, çarşıdan, pazardan, ekonomik gelişmelerin insanımıza yansımasından takip ediyoruz." değerlendirmesini yaptı.

ESNAFIN DESTEKLENMESİ İÇİN ÇALIŞMA GRUBU OLUŞTURULACAK
Türkiye'nin henüz istenilen noktada bulunmadığının da farkında olduklarını vurgulayan Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Elbette ideal noktada değiliz. Elbette, yoksulluk, işsizlik problemini çözdüğümüz iddiasında değiliz. Ancak gerek makro ekonomik politikalarımız gerekse sosyal politikalarımız sayesinde Türkiye'nin bu kronik problemleri de değişim sürecine girmiş, çözüm umutları daha da güçlenmiştir. Enflasyon gibi toplumun artık çözüme ilişkin umutlarını kaybettiği bir sorun, iktidarımız döneminde Türkiye'nin öncelikli sorunu olmaktan çıkmış, tek haneli oranlara çekilerek çözüm yoluna girmiştir. Bütün bunlara ek olarak köylerimize kadar götürdüğümüz altyapı hizmetleri, eğitim, sağlık, adalet, emniyet, ulaşım, tarım, konut, enerji gibi alanlarda yaptığımız yatırımlar yaşadığımız değişimin bariz yansımaları olmuştur."
Recep Tayyip Erdoğan, yeni projenin 8 milyon kişiyi ilgilendirdiğini aktardı. Türkiye'de faaliyet gösteren milyonlarca esnafa 'bir araya gelin ve güçlerinizi birleştirin' çağrısında bulunan Erdoğan, bu girişimin sağlanması halinde büyük rakiplerle kıyasıya rekabet edilebileceğini anlattı. Esnaf ve sanatkârların kümelenme faaliyetlerinin desteklenmesi için çalışma grubu oluşturacakları bilgisini veren Başbakan, bu faaliyet için gereken tüm kaynağın KOSGEB tarafından karşılanacağını açıkladı. Halk Bankası'nın esnafa ve sanatkâra sağladığı yüzde 50'lik faiz desteğinin devam edeceğini ifade eden Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Esnafımızın kullanabileceği kredinin üst sınırını 5 bin TL'den kooperatifin mali yapısına göre 35 bin ya da 50 bin TL'ye kadar çıkardık. 2009 yılının Ocak ayında çıkardığımız sicil affıyla, Merkez Bankası nezdindeki negatif kayıtları sildik, böylece esnaf ve sanatkârlarımıza yeniden kredi kullanabilme imkânı oluşturduk. KOSGEB aracılığıyla esnaf ve sanatkârımıza da kredi kanalları açtık. 2003 yılından bu yana KOSGEB'in oluşturduğu kredi hacmi 7 milyar TL'yi aşmış durumda."

AVM'LER PAZAR GÜNÜ KAPANMAYACAK
Başbakan Erdoğan, gazetecilerin 'alışveriş merkezlerinin (AVM) pazar günleri kapatılması ve bakkalların durumu' hakkındaki soruları üzerine, "Gerekirse AVM veya süpermarketlerin bakkallarla işbirliğine girmek suretiyle onları sermaye yükünden kurtaracak bazı adımların atılması sağlanabilir. Ama şunu kabul etmek lazım. 'Artık AVM'leri bir kenara koyalım, AVM olmasın, pazar günü çalışmasınlar'; böyle bir anlayışın olması mümkün değil. Biz burada halkın talebini öncelikli olarak düşünmek durumundayız. Benim vatandaşım hafta sonu çoluğunu çocuğunu yanına alıyor ailesiyle birlikte AVM'ye gidiyor." cevabını verdi.
ası sağlanacak.

Bu haber 2227 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

TOKAT

AHİLİK HAFTASI PROGRAMI

AHİLİK HAFTASI PROGRAMI 18-24 EYLÜL AHİLİK HAFTASI PROGRAMI

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

Kurban Bayramınız Mübarek Olsun Kurban Bayramınız Mübarek Olsun

ANKET

Neden Esnaf Oldunuz?

Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Sitenin tüm hakkı S.S. Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 'ne aittir.
Bu site en iyi kalitede 1024x768 çözünürlük,IE5.5 ve üzeri ile görüntülenebilir.
Bu Site bir
TOKAT KK Yapımıdır. Teşekkürler MyDesign
www.tokatburada.com | http://www.tokatesnaf.com